Ładny uśmiech jest skutkiem nie tylko poprzez właściwe leczenie dentystyczne, ale także dzięki prawidłowej profilaktyce oraz zabiegom podtrzymującym zdrowie oraz czystość jamy ustnej. Do zabiegów dentystycznych z działu profilaktyki włącza się również piaskowanie zębów, które tak jak w przypadku innych zabiegów typowo profilaktycznych, należy przeprowadzać w klinice dentystycznej przynajmniej dwa razy w ciągu roku lub częściej, w zależności od osobistych potrzeb pacjenta.
Piaskowanie zębów działa na zasadzie usuwania z powierzchni zębów osadu oraz przebarwień formujących między innymi od częstego spożywania herbaty, kawy lub palenia papierosów. Zabieg wykonuje stomatolog albo certyfikowane higienistki dentystyczne przy wykorzystaniu piaskarki stomatologicznej, która w precyzyjny sposób nakierowuje strumień wody z mieszanką piasku stomatologicznego na zęby i dokładnie je oczyszcza. Ponadto umieszczone w strumieniu cząsteczki zostały w taki sposób opracowane pod kątem twardości i rozmiaru, aby nie miały złych skutków, czyli na przykład nie niszczyły szkliwa.
Piaskowanie zębów z reguły nie boli, jednak w przypadku pacjentów z wysoką wrażliwością może powodować dyskomfort. Ta metoda profilaktyki jamy ustnej, nie tylko oczyszcza z osadu, ale również przywraca zębom ich naturalna biel, nadaje im połysk i gładkość. Precyzja takiego zabiegu wynika z tego, że piaskarka stomatologiczna dostaje się do trudnodostępnych miejsc, które nie zawsze da się oczyścić za pomocą szczotkowania i daje pewność pełnej higienizacji.
|
Szkliwo zębów uznawane za najlepszą ochronę zębów, z tego powodu warto o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o zęby i jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz kłopoty z dziąsłami, na przykład osunięcie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować pojawieniem się dolegliwości oraz chorób zębów. Żeby nie dopuścić do starcia szkliwa zębów powinno się stosować się paru zasad. W przypadku pytań trzeba poprosić o poradę kontaktując się ze stomatologiem. Głównie warto zmienić swoją dietę. Kwasy i bakterie pochodzące ze spożywania pokarmów mogą ujemnie wpływać i wywoływać psucie się szkliwa. Najlepiej w głównej mierze ograniczyć ilość ogólnodostępnych słodkości czy gazowanych napojów. Dentyści kładą również wiele uwagi na dawkowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest przydatny dla organizmu, a fluor umacnia zęby, jednak w przypadku przyjmowania za wysokich dawek takich składników może spowodować kłopoty. Niekorzystny wpływ na szkliwo ma także ścieranie. Z uwagi na to nie wolno używać za długo wybiel...