Podcięcie wędzidełka to zabieg, jaki najczęściej dotyczy dzieci, zaleceniami do jego realizacji mogą być problemy z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na te wszystkie czynniki mogą wpływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Najczęściej te problemy są zauważane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie może on pomóc dziecku, więc wysyła pacjenta do chirurga stomatologa, który operacyjnie skróci problematyczne wędzidełko.
Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doznały problemu z niepoprawną wymową. Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny i nie zniechęca dzieci do wizyt u stomatologa. Pomimo tego, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg krótki i prosty. Dodatkowo nie zmienia jakości życia codziennego i nie pozostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można go przeprowadzić w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 7 czy 30 lat.
|
Szkliwo zębów uznawane za najlepszą ochronę zębów, z tego powodu warto o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o zęby i jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz kłopoty z dziąsłami, na przykład osunięcie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować pojawieniem się dolegliwości oraz chorób zębów. Żeby nie dopuścić do starcia szkliwa zębów powinno się stosować się paru zasad. W przypadku pytań trzeba poprosić o poradę kontaktując się ze stomatologiem. Głównie warto zmienić swoją dietę. Kwasy i bakterie pochodzące ze spożywania pokarmów mogą ujemnie wpływać i wywoływać psucie się szkliwa. Najlepiej w głównej mierze ograniczyć ilość ogólnodostępnych słodkości czy gazowanych napojów. Dentyści kładą również wiele uwagi na dawkowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest przydatny dla organizmu, a fluor umacnia zęby, jednak w przypadku przyjmowania za wysokich dawek takich składników może spowodować kłopoty. Niekorzystny wpływ na szkliwo ma także ścieranie. Z uwagi na to nie wolno używać za długo wybiel...