Odpowiedzią na potrzeby pacjentów z brakiem zębów są zabiegi implantologii, czyli aplikowania sztucznych zębów w miejscu lub miejscach, gdzie z niezależnych powodów doszło do usunięcia zębów. O ile sam implant, stworzony najczęściej z tytanu, trafia w kość szczęki i jest niewidzialny dla innych osób, tak wybór surowca na koronę zęba jest jak najbardziej istotny. Głównym celem sztucznej korony zęba jest szczere odwzorowanie naturalnych zębów w jamie ustnej, by różnica między nimi była niewidoczna.
Jednym z najlepszych tworzyw na koronę na implancie jest cyrkon. Korony cyrkonowe charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, biologiczną zgodnością, a także barwą, która przypomina prawdziwe zęby. To oznacza, że wielką zaletą koron cyrkonowych jest ich wysoka estetyka, która zadowoli ceniących sobie wygląd pacjentów. Ponadto korony cyrkonowe nie wywołują przebarwień dziąseł (tak jak to jest możliwe w przypadku innych materiałów) i są lekkie, co zaniża ryzyko przeciążenia.
Innymi istotnymi zaletami cyrkonowych koron na implantach jest także to, że w trakcie korzystania, ich obecność w jamie ustnej nie zmienia smaku spożywanego posiłku czy napojów. Ponadto są one niewrażliwe na działanie kwasów, wynikających z rozkładu cukrów oraz na zmiany termiczne oraz korozję. Co więcej w trakcie prowadzonych światowo badań klinicznych, nie zaobserwowano u pacjentów żadnych alergicznych reakcji. Korony cyrkonowe na implantach mają zatem wiele zalet, jednak ich dobra jakość mocno zawyża ich cenę.
|
Szkliwo zębów uznawane za najlepszą ochronę zębów, z tego powodu warto o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o zęby i jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz kłopoty z dziąsłami, na przykład osunięcie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować pojawieniem się dolegliwości oraz chorób zębów. Żeby nie dopuścić do starcia szkliwa zębów powinno się stosować się paru zasad. W przypadku pytań trzeba poprosić o poradę kontaktując się ze stomatologiem. Głównie warto zmienić swoją dietę. Kwasy i bakterie pochodzące ze spożywania pokarmów mogą ujemnie wpływać i wywoływać psucie się szkliwa. Najlepiej w głównej mierze ograniczyć ilość ogólnodostępnych słodkości czy gazowanych napojów. Dentyści kładą również wiele uwagi na dawkowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest przydatny dla organizmu, a fluor umacnia zęby, jednak w przypadku przyjmowania za wysokich dawek takich składników może spowodować kłopoty. Niekorzystny wpływ na szkliwo ma także ścieranie. Z uwagi na to nie wolno używać za długo wybiel...