Zęby mleczne choć mogłoby się wydawać inaczej są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może przejść na ich następców. Tak samo nie powinno się usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia są dobre w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, uformuje 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, dlatego że za długo zachował się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samoistnie trzeba udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania.
Obecność zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem albo przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy konieczność ekstrakcji poprzez nieodpowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować problemami w czasie rozwijania się zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Nowoczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.
|
Decyzja o polepszeniu wyglądu i zdrowia jamy ustnej często wiąże się też z zabiegami ortodontycznymi, czyli czynnościami mającymi za zadanie wyprostowanie wykrzywionych zębów oraz usunięcie wrodzonych lub nabytych wad zgryzu. Wśród możliwych typów aparatów ortodontycznych, stały aparat wciąż jest uznawany za najskuteczniejszy i przynoszący najsolidniejsze rezultaty. By aparat ortodontyczny prawidłowo spełniał swoją rolę, musi być poprawnie zamocowany. Mocą, która wpływa na zęby w stałym aparacie jest łuk ortodontyczny przytwierdzony do specjalnych zamków przylepionych do pojedynczych zębów. Ligatury ortodontyczne odpowiadają za podtrzymanie łuku przy zamkach. Ligatury ortodontyczne są drobnymi gumkami, które zachowują znaczące elementy aparatu we właściwym miejscu, aby działanie aparatu było zgodne z wytycznymi lekarza stomatologa oraz przygotowanym planem leczenia. Niepoprawnie ustawiony aparat może przynieść złe skutki i zamiast naprawiania tylko zaszkodzi, przykładowo przez ...