Podstawowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej wymagających zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale znaczna część realizowanych pod mikroskopem zabiegów gwarantuje pożądane skutki. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu były po prostu wyrywane.
Tymczasem implanty są niezwykle trwałe, a założone na nich mosty czy korony protetyczne wiernie zastępują naturalne zęby. W głównej mierze, jeśli pacjent przestrzega higieny jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone do końca życia i są jednymi z najlepszych rozwiązań wypełnienia pustki po utraconym zębie. Dzięki leczeniu kanałowemu ząb w większej części pozostaje naturalny. Rolą stomatologa jest tylko rekonstrukcja korony zębowej. W momencie usuwania zębów uzupełnienie miejsca jest niezbędne ze względu na zdrowie całej jamy ustnej.
Dobrze jest też spojrzeć na ceny. Chociaż obie metody są niezwykle efektywne, a dzięki nim pacjent znów może cieszyć się pięknym uśmiechem bez bólu, koszty leczenia kanałowego są mniejsze od zabiegu wstawienia implantu. Przed podjęciem decyzji, jak zaradzić na problem bolącego, dogłębnie zniszczonego zęba, należy się ocenić wspólnie z dentystą, które rozwiązanie okaże się najodpowiedniejsze.