Szkliwo zębów uznawane za najlepszą ochronę zębów, z tego powodu warto o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o zęby i jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz kłopoty z dziąsłami, na przykład osunięcie ich linii (czyli recesja) mogą skutkować pojawieniem się dolegliwości oraz chorób zębów. Żeby nie dopuścić do starcia szkliwa zębów powinno się stosować się paru zasad. W przypadku pytań trzeba poprosić o poradę kontaktując się ze stomatologiem.
Głównie warto zmienić swoją dietę. Kwasy i bakterie pochodzące ze spożywania pokarmów mogą ujemnie wpływać i wywoływać psucie się szkliwa. Najlepiej w głównej mierze ograniczyć ilość ogólnodostępnych słodkości czy gazowanych napojów. Dentyści kładą również wiele uwagi na dawkowanie fluoru oraz wapnia. Wapń jest przydatny dla organizmu, a fluor umacnia zęby, jednak w przypadku przyjmowania za wysokich dawek takich składników może spowodować kłopoty. Niekorzystny wpływ na szkliwo ma także ścieranie. Z uwagi na to nie wolno używać za długo wybielających past do zębów (z bardzo wysokim współczynnikiem RDA).
Dużą ostrożnością należy wykazać się też pod względem oczyszczania zębów z osadów. Zaniechanie higieny i zbieranie się kamienia nazębnego, niszczy szkliwo oraz powoduje choroby dziąseł i zębów. Trzeba także poznać dobrą technikę szczotkowania, ze względu na to, że zbyt mocne albo niepoprawne czyszczenie może osuwać dziąsła i niszczyć szkliwo. Technikę prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów można poznać w gabinecie stomatologicznym.